Методичні рекомендації

освіти i науки України

15.11. 2023 № 13

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

щодо зарахування, переведення та відрахування вихованців державних (комунальних) закладів дошкільної освіти в умовах воєнного стану

ЦІ МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

підготовлено з урахуванням змін до Положення про заклад дошкільної освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 березня 2003 р. № 305 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 січня 2021 р. № 86) (далі – Положення), внесених постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2023 року № 1022 щодо зарахування, переведення та відрахування вихованців державних (комунальних) закладів дошкільної освіти та використання укриттів цих закладів в умовах воєнного стану. Рекомендуємо приватним закладам дошкільної освіти також скористатися затвердженими змінами до Положення.

Щодо зарахування, переведення та відрахування вихованців державних (комунальних) закладів дошкільної освіти. Відповідно до зазначених змін керівники державних (комунальних) закладів дошкільної освіти мають право своїм наказом перевести дитину, яка не відвідує заклад дошкільної освіти протягом двох місяців, до окремої тимчасової нефункціональної різновікової групи (далі – різновікова група), що формується зі складу дітей, із необмеженою кількістю, які в умовах воєнного стану: змінили місце проживання; батьки або законні представники яких прийняли рішення щодо невідвідування дитиною закладу дошкільної освіти через безпекову ситуацію; у разі втрати зв’язку з батьками дитини. На вивільнені місця у групи, що функціонують, зараховуються діти у порядку черговості.

ПІСЛЯ СКАСУВАННЯ ВОЄННОГО СТАНУ

Зарахування, переведення та відрахування вихованців здійснюється керівником відповідно до пунктів 8-14 Положення. Різновікова група розформовується протягом двох місяців. У наказі про створення та комплектування дітьми різновікової групи керівником закладу рекомендується зазначати підстави переведення до неї дітей. За можливості батьки або інші законні представники дитини (далі – батьки) подають заяви щодо переведення дитини до різновікової групи, зокрема з використанням засобів електронного зв’язку. В закладі дошкільної освіти, що функціонує в очному режимі, створена різновікова група для дітей, які не відвідують заклад дошкільної освіти, не потребує додаткового матеріально-технічного забезпечення групових приміщень та комплектування кадрами відповідно до штатного розпису. Діти, переведені до різновікової групи, залишаються у списковому складі вихованців закладу.

На підставі заяви одного з батьків про наміри подальшого відвідування дитиною закладу дошкільної освіти керівником видається наказ про переведення дитини із різновікової групи у групи, що функціонують з урахуванням віку дитини. У разі відсутності вільних місць у державному (комунальному) закладі дошкільної освіти, у списковому складі якого обліковується дитина, засновник та/або уповноважений ним орган управління освітою пропонує батькам інші державні (комунальні) заклади дошкільної освіти, у яких наявні вільні місця відповідно до віку дитини. Керівник та/або засновник державного (комунального) закладу дошкільної освіти забезпечує відкритий доступ до інформації щодо наявності вільних місць.

Засновник та/або уповноважений ним орган управління освітою тимчасово може встановлювати більшу наповнюваність груп дітьми у державних (комунальних) закладах, за умови дотримання вимог чинного законодавства щодо збереження життя і здоров’я учасників освітнього процесу, та здійснювати доплату працівникам за фактичне додаткове навантаження. Відповідно до частини третьої статті 14 Закону України «Про дошкільну освіту» порядок зарахування, відрахування та переведення вихованців до приватних і корпоративних закладів освіти для здобуття дошкільної освіти визначається засновником (засновниками).

Щодо використання укриттів у державних (комунальних) закладах дошкільної освіти.

Внесеними змінами передбачено, що створення безпечного освітнього середовища у державних (комунальних) закладах дошкільної освіти, зокрема створення та облаштування укриттів, у межах своєї компетенції здійснюють суб’єкти, зазначені в частині другій статті 571 Закону України «Про освіту», а доступ до укриттів у державних (комунальних) закладах дошкільної освіти під час здійснення освітньої діяльності надається виключно для учасників освітнього процесу. Питання використання фонду захисних споруд приватних закладів дошкільної освіти належить до повноважень засновників.

ЗАЗНАЧЕНІ ЗМІНИ ДО ПОЛОЖЕННЯ

передбачені на виконання рішення Ради національної безпеки і оборони України від 23 червня 2023 р., затвердженого Указом Президента України від 26 червня 2023 р. № 353/2023, пункту 2 розділу І Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 24.03.2016 за № 234 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 квітня 2016 р. за № 563/28693. Враховуючи зазначене, під час здійснення освітньої діяльності в закладах дошкільної освіти доступ до укриттів передбачений лише для учасників освітнього процесу.

Додатково інформуємо, що згідно з пунктами 22 та 23 частини першої статті 19 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування у сфері цивільного захисту належить визначення потреби фонду захисних споруд цивільного захисту, організація виконання вимог законодавства щодо створення, використання, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту.